Anket Sonuçlarını Açıklıyoruz: Seçim Sonrası Ekonomi Yönetimini Onedio Okuyucularının Oylarıyla Belirledik

Ekonomi 7’den 77’ye herkesin derdi olduğundan bu konuda çoğulcu bir demokrasiye ihtiyacımız olduğunu fark ederek bu boşluğu Onedio olarak doldurmaya karar verdik. Anketimizde TCMB, TÜİK ve ekonomi yönetimi olan şu dönemin Hazine ve Maliye Bakanlığı için durum tespiti ve istekleri sorduk. İşte sonuçlar?

Türkiye Ekonomi Modeli’nde istenen sonuçlara erişememenin verdiği üzüntüyle 14 Mayıs Seçimlerine tam gaz yol aldığımız şu günlerde seçim sonrası ekonomiyi yöneteceklere fikir vermek için yapılan anketimizde sonuçlar bizi de aydınlattı.

Öncelikle birçok anket firmasından daha çok oy kullanılan anketimizde, 15 Mayıs itibarıyla ekonominin başına CHP’nin geçeceği öngörülüyor.

Anketimizde 6 seçenekli AKP-CHP-İYİP-DEVA-Gelecek ve Diğer seçeneklerinde yüzde 46 ile açık ara CHP önde gelirken, onu yüzde 23 ile DEVA takip etti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevine devam etmesini doğru bulmayanlar yüzde 92 oranında olurken, seçimlerin ardından hükümetin değişmemesi halinde görevine devam edeceğini düşünenler yüzde 54 oldu.

Seçimleri Millet İttifakı kazandığı takdirde Merkez Bankası Başkanı’nın eski Başekonomist Prof. Dr. Ali Hakan Kara olmasını isteyen yüzde 33’lük bir kesim bulunuyor.

Seçeneklerde mevcut başkan Kavcıoğlu yüzde 6, ünlü ekonomist Prof. Dr. Refet Gürkaynak yüzde 11, İYİP ekonomi politikaları başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz yüzde 17, eski Merkez Bankası Başkanı yine İYİP’ten bir isim olan Durmuş Yılmaz yüzde 8, eski Merkez Bankası Başkanı, Kavcıoğlu’nun selefi Naci Ağbal yüzde 10, DEVA’da siyaset yapan eski bankacı Ömer Rıfat Gencal yüzde 12 ve Gelecek Partisi ekonomi politikaları başkanı yine eski bankacı Kerim Rota da yüzde 3 oy alıyor.

TÜİK’in güvenilirliği tartışmalı görünüyor. TÜİK’e güvenen kesim yüzde 13 olurken, güvenmeyenler yüzde 87 oranında ve iktidarın değişmemesi halinde başkanın görevine devam edeceğini düşünenler yüzde 54 oranında oluyor.

Millet İttifakı seçilirse, TÜİK’in başına ENAG Yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy’un kurumunda başına geçmesini onaylayanlar yüzde 69 oranında oluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi başarılı bulanlar yüzde olurken, ekonomiden şikayetçi olanlar yüzde 86 oranında oluyor. Seçim sonrası ilginç bir şekilde Nebati’nin Cumhur İttifakı’nda görevine devam etmeyeceğini düşünenler de çoğunlukta görülüyor.

Nebati’nin görevden affedileceğini düşünenler yüzde 64 oranında oluyor.

Millet İttifakı seçildiği takdirde ekonomiyi yöneten isimlerin içinde Prof. Dr. Özgür Demirtaş öne çıkıyor.

Demirtaş yüzde 37 oranında olurken, Ali Babacan yüzde 33 oranında oy alıyor. Onları yüzde 11 ile Prof. Dr. Daron Acemoğlu, yüzde 10 ile Faik Öztrak, yüzde 6 ile Berat Albayrak ve geçen haftalarda ismi yine kulisleri canlandıran Mehmet Şimşek yüzde 3 oy alıyor.

Sizin alternatif fikirleriniz neler? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir