Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne yatay başladıktan sonra gün boyu mevcut konumunu korudu.

BIST 100, 4.920 seviyesinde güne başladıktan sonra gün boyu 4.900 bandında yatay hareket etti. Son saate girildiğinde endeks, 4.900 puan üzerinde kalmaya çalışırken günlük %0,2 oranında kısmi değer kaybına sahip.

Sektör bazında bakıldığında inşaat, bugün %3’e yakın değer artışıyla pozitif ayrışan sektördü. Ulaştırma, bilgi teknolojileri ve iletişim sektörleri de %1’in üzerinde yükseldi.

Basit metaller, mineral ürünleri, tekstil ve petrokimya bugün satıcılı hareket eden sektörlerin başındaydı. Bankalar ise yatay kaldı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ALFAS, günü tavan fiyatından kapatarak en çok kazandıran hisse oldu. Arkasından %9’a yakın yükselen GESAN gelirken ENJSA, CCOLA ve EUREN, %4 bandında değer kazandı. BASGZ, KONYA ve KORDS, BIST 100’de bugün en çok kaybettiren hisseler oldu.

Borsa İstanbul genelinde bugün en aktif hisseler ise kapanışa doğru %9 gerileyen AKFYE, %0,5 yükselen KOZAL, %1 bandında düşen EREGL, %2 yükselen ASTOR ve %1,25 yükselen THYAO THYAO oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, günü karışık seyirde kapattı. Avrupa borsaları ise kapanışa doğru pozitif görünümünü korudu. ABD endeksleri ise güne ekside başladı. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones, açılış sonrası ilk işlemlerde ortalama %0,25 geriledi.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir