‘Halkın sorununa kilitlenen ittifakız’

MEHTAP GÖKDEMİR/MALATYA- CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte dün Malatya’daydı. Kılıçdaroğlu ve liderler, Milli Egemenlik caddesindeki enkaz alanını ve çadır kentleri ziyaret ederek, depremzedelerle bir araya geldi. Enkaz alanında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

GERİ DÖNMELERİ GEREKİYOR: Depremi yaşayan kentlerin yeniden ayağa kaldırılması ekonomilerinin güçlendirilmesi lazım. Kenti terk edenlerin tekrar yuvalarına, kentlerine dönmeleri gerekiyor. En büyük arzumuz bu. Malatya’dan başlayıp Hatay’a kadar süren deprem kuşağında yeni bir anlayışın hakim olması gerekiyor. Bu bölge için özel bir yasanın çıkarılması gerekiyor. Bölgeyi terk edenlerin geri dönmeleri için bazı özel avantajların sağlanması gerekiyor. Bunun için özel bir yasaya ihtiyaç var.

BİLGİLENDİRME YAPACAĞIZ: Konutların kentin ruhuna, tarihine, özelliklerine göre yeniden yapılması gerekiyor. Tarihi eserlerin korunması ve aslına uygun yeniden onarılması gerekiyor. Özel teşviklerin yapılması gerekiyor. Bu bölgede yeni binalar yapılırken veya depremde güçlendirilirken elbette ki kapısı, penceresi, demiri, çimentosu bütün bunların dikkate alınması ve bu bölgede özel olarak imalatın yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Böylece hem istihdamı artıracak hem maliyetleri düşürecek, hem yeni konutların, yeni iş yerlerinin yapılmasına imkan sağlanacak. Özellikle esnafın kısa sürede ayağa kaldırılması, alışverişin yapılması gerekiyor. İnsanların günlük ihtiyaçlarını rahat karşılayabilecekleri bir ekonomik altyapının süratle oluşturulması gerekiyor. Bunun ilk ayağı da esnafın ayağa kaldırılmasıdır. Borçlarının, faizlerinin silinmesidir. Esnafın rahat bir nefes alması sağlanmalı. Millet İttifakı olarak bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. ‘Neyi nasıl yapacağımız’ konusunda da önümüzdeki günlerde kamuoyunu bilgilendireceğiz.

BEŞ KURUŞ TALEP ETMEYECEĞİZ: Millet İttifakı’nın liderleri olarak buradayız ama aynı zamanda İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarımız da burada. Özellikle kayısı üreticilerinin ellerinde stoklar vardı. Bu stokların eritilmesiyle ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı arasında bir protokol de imzalandı. Millet İttifakı olarak vatandaşın sorunlarına kilitlenen, sorunları çözmek için çaba harcayan bir ittifakız. Yaşanan deprem sonrası yaraların sarılması ve kentlerin yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilgili düşünen, üreten bir ittifakız. Temel hedefimiz bu. Ankara’da şu olur, bu olur, önemli değil ama Malatyalı bizden ‘Bizim geleceğimiz ne olacak’ diye bekliyor. Biz güzel bir geleceği en kısa sürede yeniden inşa etmek durumundayız. Depremzedelerin konutlarını da işyerlerini de yaparken hiç kimseden bir kuruş para talep etmeyeceğiz.

Hak sahipleri için kanun teklifi

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı liderleri, Yavaş ve İmamoğlu ile birlikte depremzede vatandaşlarla iftarda bir araya geldi. Depremde yaşamını yitirenler için mevlit yapıldı. Liderler gelirken vatandaşlardan alkışlamamaları istendi. Kılıçdaroğlu, mevlidin ardından “Hep beraber yaraları saracağız. Evi yıkılan, dükkanı yıkılan, ahırı yıkılan, oturulamaz hale gelen bütün konutları bütün meskenleri bütün işyerlerin tamamını tepeden tırnağa yapacağız. Bir kuruş dahi almadan hak sahiplerine teslim edeceğiz. Dün bu konuda altı partinin kurmayları bir araya geldiler. Ön raporu hazırladılar. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta içerisinde kanun metnimizi de hazırlayacağız” dedi.​​​​​​​​​​​

‘Kadınları hiç tanımıyorlar’

Kılıçdaroğlu, Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasıyla ilgili paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Resim her geçen gün netleşiyor. Biz barışmanın, açık yaraları kapatmanın, makulün, dünya ile rekabetin ittifakını kurduk. Karşımızdaki ittifak gasp edilecek kadın hakları üzerinden genişlemeyi seçti. Söyleyeceğim tek şey; kadınları, bilhassa genç kadınları hiç tanıyamadıklarıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir