Yunanistan, Türkiye’nin tepki gösterdiği terör kampı ‘Lavrion’u kapatıyor!

Yunanistan’da yayımlanan Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan’ın 1985 Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığının Lavreotiki Belediyesine bağlı, mülteciler için kurduğu Lavrion kampının kapatılacağını öne sürdü.

Kamptaki yaklaşık 150 kişiden 100’ü Attika Bölgesi’ndeki, 50’si ise Malakasa’daki göçmen kampı gibi yakın noktalara gönderilecek.

Haberde, Lavreotiki Belediyesi yetkililerinin, aralık 2022’de bakanlıkla iletişime geçerek 1940’larda inşa edilmiş kampın, orta şiddetli bir depreme bile dayanamayacağına dikkati çektiği de hatırlatıldı.

YUNANİSTAN’IN ‘KANDİL’İ OLARAK BİLİNEN TERÖR KAMPI KAPATILIYOR

Yunanistan’da bulunan Lavrion kampı, ülkenin Türkiye aleyhine faaliyet gösteren onlarca terör örgütünü barındırdığı ve örgüt mensuplarına eğitim verdiği bir bölge.

Kampta PKK’lı teröristlerin haricinde başta DHKP-C olmak üzere birçok terör örgütüne de eğitim veriliyor. 80 daireden oluşan kampta 6 aylık bir eğitimin ardından terör örgütü mensuplarına Yunan pasaportu verilerek Irak’a yollanıyor.

MİLİTAN YETİŞTİRMEK İÇİN KULLANILIYORDU

Çok sayıda teröristi barındıran ve eğiten kampın masrafları ise Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin de aralarında bulunduğu çeşitli kuruluşların fonlarıyla karşılanıyor.

Lavrion kampında teröristlere ideolojik eğitimin yanı sıra sabotaj ve bombalı saldırı eğitimleri de veriliyor. Başkent Atina’ya yaklaşık bir saat uzaklıktaki bu kamp, PKK, YPG ve DHKP-C gibi terör örgütleri tarafından militan yetiştirmek için kullanılıyordu.

Atina’nın güneydoğusundaki küçük liman kenti Lavrion’da terör örgütü PKK/YPG’yi simgeleyen bez parçalarının ve terör örgütü PKK’nın elebaşı Öcalan’ın posterlerinin asılı olduğu, Yunan Kızılhaçı tarafından desteklenen göçmen kampında Yunanistan’a sığınan bazı terör örgütü yandaşlarının yıllardır barındığı biliniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir