Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Küresel yatırımcıları, uygun koşullar sunan Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyoruz

Globalturk Capital tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Türkiye ve Çevresinde Yatırım Yapan Özel Sermaye Yatırım Fonları” konferansı, Küresel Özel Sermaye Birliği’nin (GPCA) stratejik ortaklığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin değerli destek ve katkılarıyla 19 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

 Açılış konuşmalarını Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı, GPCA Orta ve Doğu Avrupa Liderlik Konseyi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Barış Öney, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın gerçekleştirdiği konferansa, yönettikleri varlıkların toplamı 2 trilyon doları aşan yatırım fonlarının üst düzey temsilcileri katıldı.

 Globalturk Capital tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Türkiye ve Çevresinde Yatırım Yapan Özel Sermaye Yatırım Fonları” konferansı, Küresel Özel Sermaye Birliği’nin (GPCA-Global Private Capital Association) stratejik ortaklığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin değerli destek ve katkılarıyla 19 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Globalturk Capital’in davetiyle dünyanın birçok ülkesinden 45 yatırımcının panelist ve konuşmacı olarak katıldığı uluslararası organizasyonda, Türkiye ve çevresindeki özel sermaye fonlarının son yıllardaki faaliyetleri ve yatırım ortamına ilişkin geleceğe yönelik öngörüler masaya yatırıldı.


(Soldan sağa) Globalturk Capital Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Öney, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı, GPCA Orta ve Doğu Avrupa Liderlik Konseyi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Barış Öney, GPCA Kıdemli Direktörü Jeff Schlapinski ve Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru

 

Toplamda birbirinden 8 panelin yer aldığı bu yılki konferansta, yeni küresel yatırım stratejilerinden özel kredi ve fintech araçlarının sunduğu alternatif finansman fırsatlarına, hızla gelişen teknoloji girişim sermayesi yatırımlarından Türkiye ve yurt dışında büyüyen kurumsal girişim sermayesi yatırımlarına, Borsa İstanbul’da halka açılma fırsatlarından Türkiye ile Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Avrasya coğrafyasındaki sınır ötesi yatırım imkânlarına kadar birçok önemli konu ele alındı. Panellerin yanı sıra bireysel konuşmacılarıyla da dikkat çeken konferansın açılışında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu birer konuşma gerçekleştirdi.

 “Sekiz yılda, İstanbul’da beş konferans, yurt dışında üç yuvarlak masa toplantısı ve pandemi döneminde beş çevrimiçi buluşma düzenledik”

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı, GPCA Orta ve Doğu Avrupa Liderlik Konseyi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Barış Öney, konferansa ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ilkini 2015 yılında düzenledikleri uluslararası konferans serisine pandemi döneminde ara verdiklerini belirterek, bu yıl beşincisini gerçekleştirdikleri organizasyonla küresel özel sermaye fonlarının temsilcilerini bir kez daha İstanbul’da bir araya getirdiklerini söyledi. Öney, şöyle konuştu:

“Üyelerinin yönettiği varlıklar toplamı 2 trilyon dolara ulaşan GPCA’nın stratejik ortaklığıyla 2015’ten bu yana aradan geçen sekiz yılda, bugünkü etkinlikle birlikte İstanbul’da beş konferans, yurt dışında üç yuvarlak masa toplantısı ve pandemi döneminde beş çevrimiçi buluşma düzenledik. ABD’nin ve yükselen pazarların önde gelen özel sermaye fonlarının katılımlarıyla Eylül 2016’da New York’ta, Mayıs 2017’de Washington DC’de ve Şubat 2018’de Londra’da Londra Borsası ile birlikte yuvarlak masa toplantılarını gerçekleştirdik. İstanbul ve Londra’da gerçekleşen 2015, 2016 ve 2018 yıllarındaki etkinliklerimize dönemin Ekonomi Bakanı Sayın Mehmet Şimşek de katılmışlardı. Türkiye’deki yatırım fırsatlarının konuşulduğu bu toplantıların Washington DC’deki ayağında ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan uluslararası fonların üst düzey temsilcileriyle bir araya gelmişlerdi.”

“Gösterilen büyük ilgi ülkemiz ve bizler açısından son derece memnuniyet verici”

Küresel ve bölgesel özel sermaye fonları ile uluslararası yatırımcıları İstanbul’da bir araya getirdikleri bu yılki konferansa da yoğun bir ilginin söz konusu olduğunu ifade eden Öney, şöyle devam etti:

“Bu yıl da Türkiye ve çevresinde yatırım yapan özel sermaye fonlarını bir araya getirdik. Kuzey Afrika’dan Orta Doğu’ya uzanan, Orta ve Doğu Avrupa ile Avrasya’nın dahil olduğu geniş bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bugünkü etkinliğimize yönettikleri varlıkların toplamı 200 milyar doları aşan yatırım fonlarının üst düzey temsilcileri katıldı. Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımcı portföyünün yaklaşık yüzde 60’ını özel sermaye fonları ile yönetiminde özel sermaye fonlarının yer aldığı şirketlerin yatırımları oluşturuyor. Dolayısıyla Türkiye gibi yükselen ekonomiler açısından küresel özel sermaye fonlarının radarında olmak her daim büyük önem taşıyor. Bu yılki organizasyonumuza gösterilen büyük ilginin de ülkemiz ve bizler açısından son derece memnuniyet verici olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimiz başta olmak üzere bu organizasyona katkı ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.”

 “Girişim sermayesi ve teknoloji yatırımlarının ciddi ölçüde yükselişte olduğunu görüyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu da yaptığı açıklamada, Türkiye’ye son 20 yılda önemli başarılar elde ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye bu dönemde 250 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım çekmeyi başardı. Özellikle son dört yılda girişim sermayesi ve teknoloji yatırımlarının ciddi ölçüde yükselişte olduğunu görüyoruz. Son dönemde Türkiye’ye gelen doğrudan uluslararası yatırımların önemli bir bölümünü teknoloji odaklı yatırımlar oluşturuyor” dedi. Türkiye’nin küresel doğrudan yatırımlardan aldığı payın yüzde 1 seviyesinde olduğunu ifade eden Dağlıoğlu, şöyle devam etti: “Orta vadede bu oranı yüzde 1,5 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye bugüne kadar üretim, Ar-Ge ve lojistik gibi alanlarda bir merkez haline geldi. Türkiye’yi artık küresel bir güç merkezi olarak konumlandırmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin ikinci yüzyılı başlıyor ve bu döneme Türkiye Yüzyılı diyoruz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye hızla büyüyen bir ekonomiye, rekabetçi ve yetkin insan kaynağına ve Kuzey Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya uzanan coğrafyada küresel pazarlara açılan bir konuma sahip olmasıyla öne çıkıyor. Küresel yatırımcıları yatırımcılar için uygun koşullar sunan Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin değerli destekleri ve katkılarıyla bu yıl beşincisi düzenlenen “Türkiye ve Çevresinde Yatırım Yapan Özel Sermaye Yatırım Fonları” konferansının sahne sponsorları arasında Esas Holding başta olmak üzere Ak Portföy, Doğan Holding, Earlybird Venture Capital, Esin Attorney Partnership, Finberg, Franklin Templeton, Mastercard, Maxis, Mediterra, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Turkven, Türkiye Kalkınma Fonu yer aldı.

Globalturk Capital kimdir; çalışmaları nelerdir?

Globalturk Capital, Türk şirketlerine sermayelerini güçlendirmek suretiyle hızla büyüyebilmeleri doğrultusunda yabancı stratejik ya da finansal (özel sermaye ve girişim sermayesi) ortak bulmakta ve ortaklık sonrası süreçlerde destek olmaktadır. Şirketini satmak isteyenleri ise alıcı ile bir araya getirerek satışı gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Diğer taraftan Türk ve diğer yükselen pazarlar şirketlerine İngiltere, Avrupa ve ABD’de şirket satın almak ya da doğrudan yatırım yapmak suretiyle büyümek konularında danışmanlık hizmetleri vermektedir. Bu bağlamda strateji oluşturmak ya da oluşturulmuş stratejiler doğrultusunda satın alınacak hedef şirketleri belirlemek, incelemek, temas kurmak, finansmanı organize etmek ve işi sonuca götürmek işlemlerinin her aşamasında aktif olarak rol almaktadır. Aynı zamanda yabancı özel sermaye fonlarının Türkiye ve yükselen pazarlarda büyümeleri için şirket alım ya da ortaklık işlerinde de rehberlik etmektedir.

 Küresel Özel Sermaye Birliği (GPCA) nasıl çalışmalar yapmaktadır?

2004 yılında Gelişmekte olan Piyasalar Özel Sermaye Fonları Birliği (EMPEA) olarak kurulan, Küresel Özel Sermaye Birliği (GPCA-Global Private Capital Association), Asya, Latin Amerika, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da 2 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten özel sermaye yatırımcılarını temsil eden ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Merkezi New York ve Singapur’da bulunan GPCA’nın üyeleri, özel sermaye, girişim sermayesi, risk sermayesi, özel kredi, emeklilik fonları ve devlet varlık fonları dahil olmak üzere uzun vadeli bir yatırım yaklaşımını benimseyen uluslararası fon ve kurumsal yatırımcılardan oluşmaktadır. Toplamda 60 ülkeden üyesi bulunan GPCA’nın misyonu ise yatırım gelirlerini artıracak ve toplumsal ihtiyaçları karşılayacak sektörleri, stratejileri ve anlaşmaları teşvik ederek, bu doğrultuda kilit piyasa katılımcılarını bir araya getirmektir.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x