Doktorlar 9 Ekim’de İş Bırakma Kararı Aldı!

Doktorlar, ülke çapında son dönemde artan sağlık görevlilerine şiddet olaylarına dikkat çekmek için 9 Ekim’de iş bırakma kararı aldı. Hekimsen yaptığı açıklamada, ‘Sağlık görevlilerine şiddet bu gün kabul edilemez bir durumdadır. Yaşanan bu olaylara hukuki ve bürokratik anlamda yanıt verilememektedir.’ ifadelerine yer verdi.

Sağlık personellerine uygulanan şiddet son zamanlarda ülke çapında artmıştı. Sosyal mecralarda sıkça yer verilen görüntülerde, sağlık çalışanlarına hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet, sağlık çalışanlarının iş güvenliğini tartışma konusu haline getirmişti.

Bu duruma sessiz kalamayan sağlık personelleri örgütlenerek, 9 Ekim’de iş bırakma kararı aldı.

Hekimsen, yayınladığı basın açıklamasında son zamanlarda artan şiddete karşı, “Sendikamız hekimlerimizin haklarını savunacak ve arkalarında duracaktır.” ifadelerini kullandı.

Hekimsen: “Sağlıkta şiddeti kendilerine hak görenlerin gerekli cezaları almaması, şiddetin tırmanmasına yol açmaktadır. Yaşanan olaylar şahsi görülerek, sağlıkta şiddet normalleştirilmeye çalışılmaktadır.”

Hekimler 9 Ekim’de iş bırakma kararı aldı. Tüm Türkiye genelindeki doktorları kapsayacak.

Açıklamanın devamında alınan karar, ‘9 Ekim 2023 tarihinde doktorlar iş bırakacak, hiçbir poliklinik hizmeti yapılmayacaktır. Alınan karar, tüm sağlık çalışanlarını da kapsamaktadır.’ şeklinde açıklandı.

Hekimsen tarafından yapılan açıklamaların ardından doktorlar 9 Ekim’de Türkiye genelinde iş bıraktı.

Sağlık personeline şiddet uygulayan kişilerin tutuksuz yargılanmaya devam etmeleri halinde protestoların devam edeceğini belirten Hekimsen, hukuki alanda cezai hükümlerin uygulanması isteğini yineledi.

Doktorlar ülke çapında bu karara destek verdi. Daha önce de iş bırakma kararı alan hekim sendikaları, yaşadıkları şiddeti böyle protesto etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x