Halil Umut Meler: Bana ‘Seni öldüreceğim’ dedi!

MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından saldırıya uğrayan ve Başkent’te özel bir hastanede tedaviye alınan hakem Halil Umut Meler’in ifadesi ortaya çıktı.

Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca ve yanında bulunan iki şahsın sahaya girerek orta alana kadar geldiklerini anlatan Meler, şu ifadeleri kullandı;

“Faruk Koca benim sol göz altıma yumrukla vurdu, yere düştüm. Ben yerdeyken tüm şahıslar birçok kez yüzüme ve vücudumun diğer yerlerine tekmeyle vurdular. Faruk Koca, tüm hakem arkadaşlarım ile bana ‘Sizi bitireceğim’ dedi. Bana hitaben ‘Seni öldüreceğim’ dedi. Bana vuran Faruk Koca’dan ve diğer şahıslardan davacı şikayetçiyim. Uzlaşmak istemiyorum.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaşananların çok üzücü olduğunu belirterek, “Şiddetin her türlüsünü kınadığımızı biliyorsunuz ama Halil Umut Meler hakemimize maçtan sonra yapılan o şiddet, hepimizin tepkisini çekti. Adalet Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve emniyetimiz hep birlikte süratle gereğini yaptı” dedi.
Hakem Meler’i ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini kaydeden Yerlikaya, “Aziz milletimizle birlikte temennimiz bir daha sporda hiç bir şekilde şiddetin olmaması. Arkadaşlar sporu niçin yapıyoruz? Sporun birlik, beraberlik, kardeşlik olduğunu sadece hamaset olduğu için mi söylüyoruz? Biz niçin spordaki rekabeti arzu ediyoruz, niye ‘fair play’ diyoruz? Bir karar hoşumuza gitmediği zaman bir anda başka bir şeye mi dönüşmemiz gerekiyor” diye konuştu.

ERDOĞAN: ÇOK ÜZGÜNÜZ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara’da özel hastanede tedavisi devam eden hakem Halil Umut Meler’i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret sırasında hakem Meler ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerçekten çok üzgünüz, Allah şifa versin. Böyle bir şeyi görmek, izlemek bizi ciddi manada üzdü. Hele hele bir Rizeli olarak da ayrıca üzüldük. Çünkü Rize maçında böyle bir şeyin olması, bizi ciddi manada rahatsız etti. Gerek Adalet Bakanıma gerek İçişleri Bakanıma gerekse diğer ilgili arkadaşlarımıza gerekli olan neyse bunu süratle yapmamızın gerektiğini söyledim. Allah şifalar versin” dedi.

Erdoğan’ın durumunu sorduğu Meler, göz altında çatlak olduğunu söyleyerek, teşekkür etti. Başhekim Dr. Mehmet Yörübulut da Erdoğan’a Meler’in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Yörübulut, “Durumu gayet iyi, biraz tansiyonu yükselmişti, şimdi düşürmeye başladık. Olayın verdiği gerginlik gibi duruyor. Çünkü öncesinden tansiyonu yok. Sol gözündeki kanama küçülmeye başladı. Orada ufak bir çatlak var; ama bizi sevindiren beyinle ilgili herhangi bir olay olmamış. İç organlarına baktık, orada bir kanaması yok” diye konuştu.

BAK: FİRE VERMEYECEĞİZ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak “Avrupa’da oynanacak Avrupa Şampiyonası öncesinde bu tür olaylara kesinlikle karşıyız ve fire vermeyeceğiz. Gerekli değerlendirmeleri ve önlemleri alacağız. Hakem Halil Umut Meler içeride duygularını ifade etti. Ben de aynı zamanda eski bir hakemim. Onu çok iyi anlıyorum. Maç sonrasında karşılaştığı olay hepimizi çok üzdü. Bunları spor sahalarında görmek istemiyoruz ve bunlara fırsat vermeyeceğiz” dedi.

“BİR MİLAT OLMASI LAZIM”

TFF Başkanı Büyükekşi de hakkında hakemliği bırakmak istediği iddiaları çıkan Meler’in, 10 günlük bir bebeği olması sebebiyle, İzmir’e, ailesinin yanına gitmek istediğini söyledi. Büyükekşi, “Saldırı hepimizi derinden üzdü. Bu iş kesinlikle unutulmamalıdır. Bunun bir milat olması lazım. Önemli görüşmeler yapacağız, Bakanlarımızla görüşmeler yapacağız. Her türlü suçluları, buna sebep olan paydaşları kendilerine gelmesini özellikle kamuoyundan talep ediyorum. Şu an hakemimiz önemli, hakemlerimizin ruh sağlığı önemli” dedi.

Olayın ardından, Türkiye’nin bazı uluslararası spor organizasyonlarından men edilebileceği yönündeki iddialara ilişkin de Büyükekşi, “EURO 2032’nin alınması gibi bir durum söz konusu değil. (UEFA, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, Başkanı) Aleksander Čeferin de aradı, ‘yanındayız’ dedi” ifadesini kullandı.

“YÜZÜNE BİR TOKAT ATTIM”

Tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne götürülen Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ifadesinde “Benim amacım hakeme sözlü tepki gösterip, yüzüne tükürmekti. Bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım” dedi.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm şüpheliler ile sahaya inen taraftarlar hakkında, ‘6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık’ ve ‘kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit’ suçlarından soruşturma başlattı. Kulüp Başkanı Faruk Koca ile Ş.Y.Ş. ve K.Ç. gözaltına alındı.

Koca ile birlikte 3 kişi Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Faruk Koca, savunmasında üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyleyerek, “Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlardan dolayı bu olay gelişmiştir. Benim amacım hakeme sözlü tepki gösterip, yüzüne tükürmekti. Bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez. Benim atmış olduğum tokattan sonra hakem yaklaşık 5-10 saniye ayakta durdu, daha sonra kendisini yere attı. Kalp rahatsızlığım bulunması sebebi ile de beni olay yerinden hemen uzaklaştırdılar. Ben bunun dışında gerçeklesen hiçbir olaydan haberdar değilim” dedi.

Koca, Ş.Y.Ş. ve K.Ç, savcılık sorgularının ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 3 şüpheli, ‘kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak’ suçundan tutuklandı. Faruk Koca ile Ş.Y.Ş. ve K.Ç, adliyedeki işlemlerinin ardından Sincan Cezaevi’ne götürüldü. 

Faruk Koca, savcılık sorgusunda “Hakeme yumruk atmak suretiyle tepki gösterdim” ifadesini kullanırken, sevk edildiği hakimlikte ise, “Hakemin yüzüne tokat attım” dedi.

Öte yandan sahaya indikleri belirlenen R. K., Ö.O.Ü ve V.D. hakkında adli kontrol kararı talep edildi.

HASTANEDE KÖŞE KAPMACA

Türkiye Futbol Federasyonu ile hakem camiası arasındaki soğukluk Halil Umut Meler olayında iyice tavan yaptı. Meler’i ziyarete gelen arkadaşları TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile karşılaşmamak için büyük çaba harcadı. 

Ziyaretin ardından hakemler adına konuşan Arda Kardeşler, “Herkes gördü, söyleyecek hiçbir şeyimiz yok, tüm hakemler olarak toplandık. Şu anda zaten hakemlik ve futbol konuşacak veya düşünecek halimiz yok. Halil Umut Meler’in yanındayız. Bundan sonra kendisinin sağlığına kavuştuğunda tüm hakemler olarak tekrar bir araya gelerek, kendisiyle birlikte geleceğimiz ve kariyerimizle ilgili alacağımız kararları tekrar sizlere açıklayacağız” dedi. 

Hakem Mete Kalkavan da, “Hakkında iftira atılması, küfür edilmesi, temelsiz yalanlar uydurulması serbest olan tek kurum maalesef hakemlik kurumudur. Tamamen insani olan hata yapabileceğimiz gerçeği, ortadan kalkmıştır hiçbir meslek sahibi mesleğini icra ederken, bu kadar hakaret ve müdahaleye maruz kalmamıştır. Hakemlerin sessiz kalmasının sebebi üzerlerine atılan iftiralardan korkmamaları değil mesleklerine olan saygılarıdır” şeklinde konuştu.

Öte yandan Ankaragücü Başkan vekili Zeynep Karamancı ile yönetim kurulu üyeleri Mehmet Şahin ve Erkan Aytekin, hakem Halil Umut Meler’i tedavi gördüğü hastanede ziyarete gitti. Ancak Meler, heyetle görüşmek istemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x