Sabiha Gökçen’in 2.pisti açılıyor! Bakan Uraloğlu: Yeni bir kapasite daha oluşturmuş oluyoruz

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle; Öncelikle iki gündür Irak’ın kuzeyinde şehit olan askerlerimize rahmet diliyorum.

Ülkemize havayollarında yeni bir kapasite daha oluşturmuş oluyoruz. Ülkemizdeki kapasiteyi artırmış olacağız. Burada yeni bir piste ihtiyacımız vardı. Biz ikinci pisti planladık. Bunun sivil havacılık kriterlerine göre olması gereken şartlar var. Karayolu tünelini yapmasaydık biz bu pisti uzatamayacaktık. Biz önce tüneli yaptık sonrasında dolguları yaparak inşa ettik. Altta karayolu devam ederken üstte de havayollarında uçaklarımız kalkmaya devam edecek.

Burada da ihtiyaç 40 milyonluk bir kapasite var biz 37 milyona gelmiş olacağız. İkinci pisti yaptık. Yeni terminal planladık. Önümüzdeki sene inşatına başlayıp o terminali hizmete açacağız.

Şu anda İstanbul Havalimanı’ndaki kapasitemiz tam bittiğinde 200 milyon yolcu olacak. Bu seneyi muhtemelen 80 milyonla tamamlayacağız. 2023 yılında Türkiye’deki toplam seyahat 216 milyon olarak gerçekleşecek. Biz geç kalmamış olmak için bu yatırımları planladık.

İnsanların seyahat etme imkanları gelişti. Bu talep oluşmuş oldu. 57 tane havalimanı var hedef 61. Trabzon’da bir yenilememiz olacak. Şöyle de bakacak olursanız ülkemizin her tarafına havalimanı dağılımı var.

İSTANBUL’UN METRO HEDEFİ

Artık yüzey bizim ulaşımıza yeterli değil. Bize ilave alanlar lazım. Yüzeyde yeterince yollar var. O zaman yeraltına giriyoruz ve metrolar inşa ediyoruz. Türkiye’nin 14 ilinde planladığımız metrolar var. İstanbul’a bakacak olursak, İstanbul’da 127,5 km metro var. 184 km’lik bir metro hattını İstanbul’un hizmetine sunacağız. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x