TikTok’tan İsrail – Hamas savaşı için beklenen açıklama geldi

Şirket yaptığı açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarından bu yana kapattığı hesap ve videoların sayısıyla ilgili yeni ayrıntılar sundu.

TikTok’a göre, “çatışma bölgesindeki” 925.000’den fazla videoyu ve dünya çapında milyonlarca “içerik parçasını” kaldırdı. Şirket ayrıca son haftalarda “sahte etkileşimlerde ani artışlar” yaşandığını da belirtti. “7 Ekim’den bu yana, dünya çapında 24 milyondan fazla sahte hesabı ve çatışmayla ilgili hashtag’ler altındaki içeriklere yönelik yarım milyondan fazla bot yorumunu kaldırdık.”

Yeni ayrıntılar, TikTok’un, uygulamasının devam eden çatışmayla ilgili içeriği nasıl önerdiği konusunda artan incelemelerle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı.

TikTok’tan İsrail – Hamas savaşı için beklenen açıklama geldi

Şirket, “Maalesef bazı yanlış bilgi sahibi yorumcular, İsrail ve Gazze’deki krizle ilgili nefret söylemi ve yanlış bilgilerin yayılmasını önlemeye yönelik çalışmalarımızı, özellikle de antisemitizmle ilgili olarak, yanlış nitelendirdi” dedi. “Son birkaç gün içinde, çatışmayla ilgili TikTok hashtag verilerinin sağlam olmayan bir analizi yapıldı ve bu, bazı yorumcuların yanlış bir şekilde TikTok’un ABD kullanıcılarına İsrail yanlısı içerik yerine Filistin yanlısı içerik sunduğunu ima etmesine neden oldu.” Şirket, ABD’de #standwithisrael etiketinin 7 Ekim’den bu yana 46 milyon kez görüntülendiğini, #standwithpalestine etiketinin ise 29 milyon kez görüntülendiğini ekledi.

Çatışmayı çevreleyen gerilimler sosyal medya platformlarına yayılırken, ılımlılık politikaları üzerinde artan incelemelerle karşı karşıya kalan tek platform TikTok değil. Meta, Gazze’deki koşullar hakkında paylaşım yapan Instagram hesaplarını “hata” olarak nitelendirdiği “gölge yasağı” suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Eskiden Twitter olarak bilinen X, Avrupa Birliği’nin çatışmayla ilgili yanlış bilgileri nasıl ele aldığına ilişkin bir soruşturmayla ilgileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x