Ukrayna: Rusya’ya ait 3 savaş uçağı düşürüldü

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait üç Su-34 tipi savaş uçağının Ukrayna ordusu tarafından düşürüldüğünü ileri sürdü. Uçakların düşürülmesinden dolayı Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne minnettar olduğunu söyleyen Zelenskiy, “Güney yönünde, Herson bölgemizde, 3 Rus ‘Sushka’yı (Su-34) aynı anda imha eden askerlerimize teşekkürler” dedi. Zelenskiy, ülkesine yapılan hiçbir saldırının ‘karşılıksız kalmayacağını’ kaydetti.

‘UMARIZ BÖYLE DAHA FAZLA RİSK ALIRLAR’

AA’nın aktardığına göre, Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Yuriy İgnat da Rus savaş uçaklarının düşürülmesi ile ilgili yerel basına değerlendirmelerde bulundu.

İgnat, güdümlü bombalarla yüklü savaş uçaklarının güney yönünde Ukrayna birliklerine saldırı düzenlemek amacıyla çok yakın mesafede uçuş yaptıklarını savunarak, “İşgalcilerin bu tür başarısızlıkla sonuçlanan riskleri daha fazla alacağını umuyoruz” dedi. İgnat, Rusya’ya ait üç savaş uçağının birden vurulmasını ‘önemli bir olay’ olarak niteledi.

66 ASKERİN CESEDİ UKRAYNA’YA İADE EDİLDİ

Öte yandan, Ukrayna Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi, 22 Aralık Cuma günü bir açıklama yaparak Rusya ordusu ile çatışmalarda hayatını kaybeden 66 Ukraynalı askerin cenazesinin daha Kiev’e iade edildiğini duyurdu.

Merkezin açıklamasında, ‘geçici olarak işgal edilen’ Ukrayna topraklarında ölen 66 Ukraynalı askerin cenazesinin, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin desteği ile iade edildiği belirtildi. Cesetlerin otopsi sonrası askerlerin akrabalarına teslim edileceği ifade edildi. Rusya, 20 Kasım’da da Ukrayna’ya 94 askerin cenazesini teslim etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x